Zastosowania odciagow przemyslowych

Wiele procesów produkcyjnych jest związanych z wytwarzaniem szkodliwych substancji lotnych, takich jak różnego rodzaju opary, dymy oraz zapachy. W takim przypadku ogromne znaczenie ma zapewnienie prawidłowej wentylacji. Wentylacja dotyczy całego pomieszczenia, ale konieczne jest także montowanie okapów bezpośrednio nad stanowiskami pracy.

sage symfonia finanse i księgowość demoOprogramowanie dla firm | Systemy ERP | POLKAS

Odciągi przemysłowe są wykorzystywane do odprowadzania lotnych substancji bezpośrednio w miejscu, gdzie one powstają. Z tego powodu takie urządzenia znajdują bardzo szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, ale także w wielu innych branżach. Procesy, które wymagają szczególnie dobrej wentylacji to na przykład klejenie, a także mieszanie różnego rodzaju roztworów, substancji oraz związków chemicznych. Odciągi przemysłowe są także niezbędne nad stanowiskami pracy, gdzie wykonuje się między innymi szlifowanie, cięcie i polerowanie. W czasie takich procesów do powietrza trafiają drobiny materiałów poddawanych obróbce. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników, a także na przebieg procesów, ponieważ może niekorzystnie oddziaływać na ich precyzję.

Prawidłowe stosowanie odciągów ma także znaczenie w przypadku wszystkich pomieszczeń, w których dużą rolę ma zapewnienie odpowiednich warunków, na przykład cyrkulacji powietrza oraz wilgotności. Z tego powodu jest to istotne między innymi w suszarniach, a także w pomieszczeniach, gdzie magazynowana jest żywność.

Jak widać odciągi przemysłowe mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu rożnych branżach. W każdym przypadku wybór ilości oraz rozmieszczenia odciągów powinien być podyktowany konkretnymi potrzebami wynikającym z charakteru procesów produkcji, a także bezpieczeństwa pracowników. Dlatego instalacje wentylacyjne zawsze powinny być projektowanie przez specjalistów w tym zakresie.