Terapia dla ludzi z problemami psychicznymi i nalogami

W Stanach Zjednoczonych niezwykle modne jest, aby mieć własnego terapeutę. W naszym kraju jeszcze kilka lat temu osoby chodzące do psychologa lub psychoterapeuty nie tylko się tym nie chwaliły, ale wręcz ukrywały ten fakt i to czasem nawet przed najbliższymi. Na szczęście wiele się w tej kwestii zmieniło i obecnie raczej nie ma powodów, aby unikać mówienia o tym, że się ma jakieś problemy psychiczne albo też kłopoty z różnego rodzaju nałogami.

Ludzi uzależnionych jest naprawdę bardzo wielu i nie chodzi jedynie o tak tradycyjne uzależnia, jak alkoholizm czy narkomania. Coraz częściej zdarzają się osoby uzależnione od hazardu, seksu, a nawet gier komputerowych. Co jest przerażające, w tym ostatnim przypadku problem dotyczy głównie bardzo młodych ludzi, często jeszcze dzieci.

Osoby będące w szponach nałogu lubią sobie wmawiać, że wszystko mają pod kontrolą i praktycznie w każdej chwili mogą przestać pić, palić, czy grać. Oczywiście, jest to jedynie oszukiwanie samego siebie i właśnie to powinno już być impulsem do zwrócenia się o pomoc do terapeuty. Niekiedy potrzeba bardziej radykalnych sytuacji, aby dana osoba przekonała się, że to już naprawdę ostatni dzwonek i bez wsparcia terapeutycznego niewiele się osiągnie.

Licencjonowanych terapeutów jest naprawdę sporo. Ważne, aby znaleźć takiego, który naprawdę będzie potrafił poprowadzić tak trudną drogą wychodzenia z nałogu. Obecnie ludzie najczęściej wykorzystują Internet do szukania wpisując odpowiednie frazy, np. terapia Kraków lub polecany terapeuta.

Ważne jednak, aby uzmysłowić sobie jedną fundamentalną kwestię. Mianowicie, terapia jest jedynie wstępem do długiej i niejednokrotnie bardzo trudnej pracy nad sobą. W problemy z reguły wchodzi się powoli, więc i wychodzenie z nich wymaga czasu. Trudno oczekiwać, że dwie lub trzy wizyty wystarczą, aby w pełni stanąć twarzą w twarz z tym, co zaprowadziło do gabinetu terapeuty. Na pewno żadna droga na skróty nie pomoże, a wręcz przeciwnie.

Trzeba także pamiętać, że żaden terapeuta lub psycholog nie jest cudotwórcą, ani czarodziejem, który magicznym zaklęciem wyczaruje rozwiązanie problemów. Tak naprawdę wiele zależy od osoby, która zwraca się pomoc. Od tego, czy jest na tyle zdeterminowana, aby podjąć walkę ze swoimi kłopotami lub nałogami.