Szkolenia dla pracownikow swietlic

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z zmiany wędzonki to mięsne przetwory wykonane z samego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to przecież proces technologiczny, który liczy na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest ustalenie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego guście i zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej cieszyć się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo noszenia w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkiem spośród najtańszych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna mieścić się w zasięgu między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz zapewne być pomalowany na biało, z poziomem śmietankowym lub różowawym. Drugim w organizacje najbardziej charakterystycznym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest znakomita na wszelkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic innego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz włożone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w naszym świecie doprowadziły do ostatniego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w regionach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny wynoszący nie tylko mięso wieprzowe, ale również znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich działalności były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, ponieważ jej brak uzupełniano różnymi rodzajami mięs. W niniejszy technika utrwalił żywy do tej chwile stereotyp głoszący, iż salami tworzone jest z oślego mięsa, frankfurterki otrzymuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.