Stosunki miedzynarodowe jako dziedzina stosunkow spolecznych

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po kilku miesiącach, kiedy to było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na drugi koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się mocniejsze oraz popularniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można zakupić się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka także odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a można wylądować w Azji, w Afryce czyli na obcej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgodzie Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która planuje zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie duże są w ostatnim sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.