Pakowarki komorowe i bezkomorowe

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/krajalnica_automatyczna_bizerba_vs_12d/

Próżniowe pakowanie żywności jest bardzo istotne nie tylko dla gospodarstw domowych, ale przede wszystkim, dla producentów artykułów spożywczych. Na rynku są oferowane różnego typu maszyny do pakowania próżniowego. Dla przemysłu spożywczego dedykowane są pakowarki komorowe. Urządzenie to ma przestrzeń, zamykaną szczelną pokrywą.

We wnętrzu umieszcza się opakowany w folię produkt, a następnie wytwarza się próżnię całej komorze, po czym zgrzewa folię i maszyna otwiera się samoczynnie. Aby przyśpieszyć proces pakowania, można wypełnić komorę specjalnymi płytami wypełniającymi, które są w standardowym wyposażeniu każdego urządzenia. Takie maszyny są bardzo popularne, ze względu na wygodę użytkowania i często wykorzystywane w sklepach, które pakują towar na życzenie klienta. Producenci oferują szeroką gamę modeli: mini, średniej wielkości, oraz duże, często dwukomorowe, przeznaczone dla producentów żywności. Ceny takich zgrzewarek wahają się od około czterech do kilkunastu tysięcy złotych, ale są bardzo wydajne i koszt ich eksploatacji jest niewielki. Do pakowania w pakowarkach komorowych należy używać gładkich woreczków typu PA/PE, które są niedrogie, co ma istotny wpływ na koszt eksploatacji. Torebki są dostępne w różnych rozmiarach i o różnej grubości, w zależności od pakowanego produktu, np. bardzo twarde artykuły takie jak kości, czy niektóre rodzaje sera, muszą być pakowane w najgrubsze woreczki.
Dla gospodarstw domowych najbardziej zalecane są zgrzewarki bezkomorowe. Pakowanie w tych urządzeniach odbywa się na zewnątrz, a do środka jest włożony tylko brzeg folii. Proces polega na zgrzaniu najpierw jednej strony, po czy, po włażeniu produktu, zgrzewa się drugi brzeg, jednocześnie jest odsysane powietrze. Dzięki niczym nieograniczonej przestrzeń pakowania, można opakować próżniowo artykuły o nietypowych rozmiarach, czy długim kształcie. Do tego typu maszyn przeznaczone są woreczki moletowane, które posiadają chropowatą powierzchnię, co powoduje sprawne odsysanie powietrza. Opakowania tego typu są w rolce, dzięki czemu, można uzyskać odpowiednią długość, dostosowaną do produktu.