Oswietlenie awaryjne dwufunkcyjne

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają dużo dużą funkcję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich bycie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zakończą się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w niniejszych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nigdy nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na drugie typy, ale zadaniem każdego z nich stanowi życie oświetlenia pomieszczeń przez konkretny godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie dopiero w przemyśle lecz także w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie normalnej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, którymi jest wykorzystywanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób teoretyczny do brania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można również użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało wykonywać wiele godzin, ale energię będzie można także oddać do nowych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.