Maszyna do mielenia miesa uzywana

W poszczególnych zakładach gastronomicznych zachodzi potrzeba rozdrabniania mięsa mrożonego. To należy wyposażyć się w niezbędne do tego końcu urządzenie, zwane wilkami. Takie wilki to dosyć sporych rozmiarów maszyna elektryczna, która stanowi wielki wlot do wrzucania mięsa w formy zamrożonej, a w ma danie będące do jego szatkowania na krótsze części.

Praca tę robi się dzięki silnemu naciskowi na zamrożone mięso. Jak wiemy, mrożone materiały są co prawda twarde, a nie wymagają jako takiego krojenia ostrym nożem - rozpadają się na małe części pod wpływem silnego uderzenia lub nacisku. Dokładnie tak dzieje się z mięsem w wilkach, którego wpływanie oparte jest na podobnej zasadzie co chodzenie maszynki do mielenia mięsa.

Wilki do mięsa mrożonego wykonane stały z faktów znacznie cennej wartości, zdrowych i trwałych, mało podatnych na zniszczenie mechaniczne. Działają one do rozdrabniania twardej materii, a to ich struktura musi być trwalsza, niż to, co są one mielić. Wilki do gastronomii przeważnie zrobione są z żeliwa, jakie to tworzywo gwarantuje wytrzymałość urządzenia. Stanowią one zasilane elektrycznie, a koszt takiego narzędzia to prawie półtora tysiąca dobrych w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem gastronomicznym. W sukcesie przedsiębiorstw garmażeryjnych stanowi toż wprawdzie wydatek konieczny, gdyż w takich warunkach bardzo często zachodzi potrzeba rozdrobnienia mięsa uprzednio zamrożonego, i dalej dopiero tak zmielonego poddawania obróbce termicznej. Dodatkowo, w niektórych przedsiębiorstwach, na przykład przetwarzających mięso, rozdrabnia się je w sytuacji zamrożonej, a potem pakuje do specjalnych folii, ponieważ rozmrażanie mięsa, aby je zmielić, a potem znów zamrozić jest zakazane ze standardami sanitarno-epidemiologicznymi. Do cięcia nowego lub rozmrożonego mięsa wykorzystuje się kilka inne maszynki, przeznaczone tylko do prowadzenia mięs miękkich, ich konstrukcja i stawanie w układzie z ostatnim również są inne. Wilki do ciała mrożonego to wciąż maszyny o nieco wysokich gabarytach, dlatego same nie znajdują zastosowania w codziennych warunkach.