Komunikacja a plec

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po paru miesiącach, kiedy zatem chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na kolejny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe i dostępniejsze, i co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można otrzymać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja także własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na dalekiej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgody Europejskiej i każdy jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która potrzebuje otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle praktyczne są w niniejszym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.