Komputer gdy staje sie uzaleznieniem

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym Internetu sprawia, że nasze życie nabiera nowego wymiaru. Pewne czynności stają się dla nas łatwiejsze i szybsze w wykonaniu. Z drugiej jednak strony musimy być bardzo ostrożni, ponieważ komputer, z którego tak często korzystamy, może stać się dla nas zagrożeniem.

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/kasa_fiskalna_posnet_neo/

To nie żart, ale fakt. Coraz powszechniejszym problemem staje się uzależnienie od komputera, który odbiera w pewnym momencie człowiekowi kontrolę nad jego życiem, zmuszając wręcz do spędzania przed nim coraz więcej czasu. Na szczęście w dobie, gdy coraz więcej osób cierpi na uzależnienie od komputera leczenie staje się też coraz bardziej powszechne. Jest coraz więcej ośrodków ( u mnie w Krakowie ), w których osoby uzależnione od nowa uczą się czerpać ze zdobyczy cywilizacyjnej, jaką jest Internet, zachowując nad nią pełną kontrolę.

Jak wygląda terapia? Zaczyna się ona od uświadomienia pacjentowi, że jego uzależnienie jest poważne i rzeczywiste, a nie jak to często bywa w opinii pacjentów- wymyślone przez najbliższych. Dopiero w momencie, kiedy pacjent uświadamia sobie swoje uzależnienie, przechodzi się do kolejnych etapów terapii. W praktyce koncentrują się one na nauce poprawnego korzystania z komputera oraz Internetu. Na czym to polega? Bardzo skuteczne jest wprowadzenie specjalnego dzienniczka, a także układanie szczegółowych planów dnia. Plany te oczywiście muszą uwzględniać inne absorbujące czynności, w tym czas przeznaczony na codzienną dawkę ruchu i aktywny wypoczynek.

Uzależnienie od komputera to poważny problem, który objawia się między innymi pobudzeniem psychoruchowym, obsesyjnym myśleniem, czy wycofaniem. Z tym wszystkim osoba uzależniona może sobie poradzić, jeśli znajdzie profesjonalne wsparcie.