Jakie sa kary za brak posiadania kasy fiskalnej

Rozmiar szarej strefy w Polsce stanowi niemały problem. Nasz kraj zmaga się z nim praktycznie od zawsze, z różnymi skutkami. Jakkolwiek dość dobrze wypadamy na tym polu w porównaniu z innymi państwami dawnego bloku wschodniego, jednak do starej Europy cały czas jest bardzo daleko.


Uważam, że szarej strefy nie zlikwidują działania represyjne, jak kary za brak posiadania kasy fiskalnej posnet revo. Jedynym sposobem jest edukowanie społeczeństwa, a więc konsekwentne uświadamianie, że działamy w ramach wspólnoty i że to, co jest dla wspólnoty dobre również nam samym przynosi korzyści. Co więcej trzeba odzyskać zaufanie ludzi do państwa – dużo mówi się, zwłaszcza w zbuntowanych przeciwko systemowi środowiskach, że państwo nas okrada. Głoszący tę tezę przedsiębiorcy zdają się nie dostrzegać ogromnych inwestycji infrastrukturalnych, wskutek których dowcipy o polskich drogach zupełnie straciły na aktualności. Podobnie politycy prezentujące takie podejście. Nieodpowiedzialne głoszenie populistycznych haseł spotyka się niestety z niemałym odzewem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy zauroczeni ich brzmieniem nie zastanawiają się nad tym, co tak naprawdę się za nimi kryje.
Praktyka uczy, że nieuczciwi wobec państwa przedsiębiorcy zawsze znajdą sposób na to, żeby obejść system. Mają tu zresztą wsparcie dużej części swoich klientów, którzy mimo kampanii społecznych, mających na celu tworzenie nawyków zbierania paragonów, wciąż podatki traktują jako bandycki haracz, a sam paragon jako niepotrzebny śmieć. Co z tego, że rząd zaordynuje wysokie kary za brak posiadania kasy fiskalnej, skoro egzekwowanie tych kar będzie mało skuteczne?
Mimo wszystko sytuacja nie jest wcale aż tak zła, jak można by na podstawie powyższych konstatacji sądzić. Zaufanie Polaków do państwa i do siebie nawzajem rośnie – proces ten zachodzi powoli i nieregularnie, jednak biorąc pod uwagę ostatnie dwadzieścia sześć lat, tendencja jest oczywista. Myślę, że wraz z rozwojem gospodarczym i mentalnym kraju coraz mniej ludzi będzie kierowało się rządzą krótkoterminowych zysków, a coraz więcej – elementarną uczciwością. Nawet jeśli zdarzają się tąpnięcia, jak ostatnia zmiana władzy, nie zmienia to faktu, że stanowimy mądry, choć ciężko doświadczony naród i nie zniszczymy tego, co zbudowaliśmy po roku 1989. I że Polska nadal będzie bliżej Europy niż Rosji.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl