Jaka drukarke fiskalna najlepiej kupic

https://www.grupa-wolff.eu/urzadzenia-dla-przemyslu/przesiewacze-wibracyjne/przesiewacz-wibracyjny-drobnoziarnistych-produktow-sypkich-typu-wau/

Czym jest dokładnie urządzenie o nazwie drukarka fiskalna i jakie jest konkretnie przeznaczenie tej maszyny? Spróbujmy się nad tym zastanowić i zgłębić nieco tę tematykę.

Generalnie rzecz biorąc, drukarka fiskalna jest przede wszystkim urządzeniem rejestrującym przychody, które to pochodzą ze sprzedaży detalicznej. Owo rejestrowanie odbywa się zaiste na potrzeby rozliczenia podatku. Chodzi tu o tzw. podatek dochodowy oraz o VAT. Ażeby drukarka fiskalna mogła w ogóle być użytkowana we wspomnianym celu – i w pełnej harmonii z literą prawa – musi bezwzględnie posiadać homologację.

W przeciwieństwie do kasy fiskalnej, drukarka fiskalna nie może pracować całkowicie samodzielnie. Potrzebuje ona bowiem podłączenia do komputera. Zadaniem tej maszyny jest rejestracja, a także wydruk paragonów. Należy tu też przy okazji nadmienić, iż drukarka fiskalna wchodzi w skład tak zwanych komputerowych systemów sprzedaży. Dla przykładu możemy tu wymienić chociażby kasy POS. Trzeba też pamiętać o tym, że do rejestracji paragonu na drukarce fiskalnej możemy użyć dowolnego – w zasadzie – programu komputerowego, który potrafi umiejętnie sterować drukarką za pomocą złącza RS-232 albo USB. Istotne jest też, iż programy korzystające z drukarek fiskalnych nie muszą posiadać homologacji. Tymczasem protokół komunikacyjny jest w pełni jawny. Jego dostępność możemy sprawdzić na stronach internetowych producentów drukarek.

Przypomnijmy teraz o tym, iż każdy sprzedający – którego to przychody były wyższe, aniżeli graniczna wartość zdefiniowana skrupulatnie przez notabene Ministerstwo Finansów – jest zobowiązany do właściwej rejestracji sprzedaży detalicznej i służyć ma do tego kasa fiskalna albo drukarka fiskalna właśnie.

Niewątpliwie drukarka fiskalna drukuje swoiste paragony fiskalne dla klientów. To jednak nie wszystko. Bo na rolce kontrolnej drukuje także ich kopie (tj. paragonów). Są one przeznaczone do archiwizacji. Oczywiście, wydrukowany paragon fiskalny powinien być – i to bezpośrednio po sprzedaży – wręczony do ręki klientowi. Z kolei kopie zapisane na rolkach kontrolnych powinny być przechowywane przez samego sprzedawcę. Chodzi tu o okres dokładnie pięciu lat. Jednocześnie warto pamiętać o następującym fakcie: od kilku lat możliwe jest to, aby przechowywać kopię drukowanych dokumentów w jej postaci elektronicznej. Tuż po zakończeniu każdego sprzedażowego dnia użytkownik stoi w obowiązku wykonania na kasie tzw. raportu dobowego – fiskalnego.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl