Endometrioza otrzewnowa

Endometrioza jest chorobą, na którą mają tylko kobiety. Stanowi więc choroba, w jakiej komórki śluzówki macicy przemieszczają się po systemie i wszczepiają się w drugie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej dochodzi na jajniku. Drugimi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak i pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na dowód po cięciu cesarskim.

W relacji od jej dania daje różne objawy. Najczęściej lecz istnieje wówczas ból przed oraz w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem jest także ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo dużym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Docierające do ostatniego schorzenia w sztuki hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej ilości poronień i odpowiedniego utrzymania ciąży.

comarch altum demoComarch ERP Altum - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Badanie
W odróżnieniu endometriozy szczególnie istotny jest wywiad z osobą. Następnym krokiem jest wykonanie badań. Niezbędne jest przeprowadzenie bardzo szczegółowego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Prawdopodobnie ono prowadzić farmakologicznie lub chirurgicznie. Związane istnieje wówczas z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na stosowaniu odpowiedniej dawce hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy zastosowaniu hormonów uważa za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co wewnątrz tym przechodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego wydzielane jest źródło z skórą endometrium lub bardziej inwazyjnie wybierany jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może wystąpić jej nawrót.