Domowe pakowanie prozniowe zywnosci

Pakowanie próżniowe daje niewątpliwą korzyść nad tradycyjnymi metodami pakowania i chronienia. Produkty włożone w ten forma dłużej zachowują świeżość plus są dostępniejsze w transporcie na dalsze odległości.

Wykonują one na wartości odsysania powietrza z opakowania foliowego, które stanowi również zgrzewane i hermetycznie zamknięte. Podstawowe części każdej nawet podstawowej pakowarki to pompa odsysająca powietrze i listwa zgrzewająca. Wyróżniamy dwa typy pakowarek: - pakowarka komorowa - gdzie cały towar w opakowaniu jest wysyłany we wnętrzu specjalnej komory. Powietrze jest odsysane z wszystkiego wnętrza komory. Jest wówczas znacznie ciekawa konstrukcja. Po wyjściu procesu zwykle komora otwiera się samoczynnie. Ten pokrój urządzenia pozawala na całą powtarzalność procesu i elastyczność w doborze parametrów próżni i szybkości zgrzewania. Rozmiary urządzeń wahają się z młodych umożliwiających pakowanie jednego towaru na raz do znacznie intensywnych wymagających specjalnych kół uczestniczących w przemieszczeniu sprzętu. - pakowarka listwowa - charakteryzuję się zewnętrznym typem ssania. Zazwyczaj jest ona niedużych rozmiarów. Produkty znajdują się na zewnątrz urządzenia a do klucza jest wkładany jedynie koniec worka. Odsysanie więc wykonywa się na zewnątrz komory. Dla tego modelu urządzania wymagane są specjalny typ worków przyśpieszające cały proces pakowania próżniowego.

Pytanie istotne jest, który wariant wybrać? Pakowarka listwowa zapewnia lepszą mobilność. Stanowi ona również na pewno tańsza niż jej komorowy odpowiednik. Pakowarka listwowa umożliwia obróbkę artykułów o niebanalnych rozmiarach oraz gabarytach. Za pakowarką komorową przemawiają natomiast mniejsze koszty materiałów eksploatacyjnych, głównie worków. Powtarzalność procesu pakowania i związana z ostatnim większa liczbę pakowanych produktów na dobę. Dla zastosowań amatorskich bądź w średniej gastronomi wystarczy mała bezkomorowa pakowarka. Dla zastosowań finansowych w prawdziwych sklepach lub domach produkcyjnych korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór pakowarki komorowej. Przyśpiesza to proces pakowania zaś w większym horyzoncie czasowym zezwala na zaoszczędzenie kosztów worków. Na Naszym targu istnieje wielu producentów pakowarek. Tepro to instytucja produkująca pakowarki próżniowe, będąca na rynku już 50 lat!