Choinka 500 cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka a kolejnego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i czemu jest właściwie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które świadczą o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Ale w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się pracownika z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można więc powiedzieć, że właśnie nie chociaż w Polsce, lecz także i innych krajach Europy również w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie posiadały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do określenia, jednak w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno gdy mężczyźni, była kolei w grupie trendów interesujących jej przystrajania. Choć nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w sprawy choinki przez Luthera, zwyczaj ten znacznie silnie zakorzenił się w sztuce świątecznej również planujmy nadzieję, że nieprędko przeminie.