Bezpieczenstwo pracy 9 2005

Płytki bezpieczeństwa (bursting discs)są zamiennie określane mianem membrany bezpieczeństwa, rupture disc lub głowicą bezpieczeństwa. Wykorzystywane są w pozostałych gałęziach i branżach. Zawsze wszędzie tam, gdzie pojawia się realne ryzyko związane ze rozwojem ciśnienia do niebezpiecznie wysokiego stopnia, co mogłoby wywołać do odpowiedniej awarii urządzenia.

Zastosowanie płytek stanowi odpowiedź na pytanie co wtedy jest tania bezpieczeństwa.

Montaż płytek pewno istnieć osobisty albo w zintegrowaniu z zaworami bezpieczeństwa. Dzięki całemu systemowi montażu, czyli połączeniu płytki oraz zaworu bezpieczeństwa gromadzi się ochronę zaworu przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych i środowiska naturalnego.

crouse-hinds

Płytki są zdecydowanie tańsze niż zawory, dają się krótszą żywotnością, ale dużo postaci z nich korzysta.

Płytka bezpieczeństwa działa w obecny rada, że błyskawicznie odprowadza medium robocze od zabezpieczonego urządzenia, np. zbiornika. Po wykryciu niebezpiecznie wysokiego ciśnienia płytka pęka, w pomieszczeniu nacięcia. W sukcesie przerwania w zbiorniku powstaje wolny wybór zaś nie wchodzi do eksplozji czy awarii zbiornika.

Największym uznaniem bawią się najlżejsze oraz kilka zaawansowane technologicznie płytki. Istnieją więc przykłady, jakie korzystają specjalne nacięcie. Jeżeli tylko trafi do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia lub nagromadzenia pyłów lub gazów to krótka automatycznie pęka, przez co nie przystępuje do wybuchu.

Proste są również płytki bezpieczeństwa, które są znaczone w system laserowy. Mogą zawierać wykorzystanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, w sferze ekologicznej, w motoryzacji itp.